kennedy has logged 21 entries for films during January 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
JFK

JFK

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Barry

Barry

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Notebook

The Notebook

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Nine Lives

Nine Lives

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
What We Did on Our Holiday

What We Did on Our Holiday

2014
×
★★
Read the review Edit this entry