• Persuasion

  • OLIVIA RODRIGO: driving home 2 u (a SOUR film)

    ★★★★

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★

  • The Batman

    ★★★½

  • Death on the Nile

    ★★½

  • Don't Look Up

    ★★½

  • Nightmare Alley

    ★★½

  • West Side Story

    ★★★

  • Licorice Pizza

    ★★★

  • House of Gucci

    ★★★

  • All Too Well: The Short Film

    ★★★★★

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★½

  • No Time to Die

    ★★★½

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★★

  • The Eyes of Tammy Faye

    ★★★½

  • The Last Duel

    ★★★★

  • Spencer

    ★★★★½

  • Dune

    ★★★½

  • King Richard

    ★★½

  • Belfast

    ★★★★

  • The Power of the Dog

    ★★★★

  • C'mon C'mon

    ★★★★★

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★½

  • The Kissing Booth 3

    ½

  • The Green Knight

    ★★★

  • Belle

    ★★★★

  • The French Dispatch

    ★★★★

  • Drive My Car

    ★★★★

  • The Worst Person in the World

    ★★★★

  • Pray Away

  • The Kings

    ★★★

  • In the Heights

    ★★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★½

  • Cruella

    ★★★½

  • Money, Explained

    ★★★★

  • Seaspiracy

    ★★★

  • Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal

    ★★½

  • Petite Maman

    ★★★★½

  • To All the Boys: Always and Forever

    ★★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • Together Together

    ★★★★

  • CODA

    ★★★½

  • Pretend It's a City

    ★★★½

  • News of the World

    ★★★

  • ariana grande: excuse me, i love you

    ★★★★

  • The Last Blockbuster

    ★½

  • Mank

    ★★★½

  • The Queen's Gambit

    ★★★★

  • Rebecca

    ★★★

  • Soul

    ★★★★★

  • American Murder: The Family Next Door

    ★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

  • Enola Holmes

    ★★★

  • Another Round

    ★★★★

  • I Care a Lot

    ★★½

  • Ammonite

    ★★½

  • Nomadland

    ★★★★

  • Love, Guaranteed

    ½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★

  • The Speed Cubers

    ★★★★

  • The Kissing Booth 2

    ½

  • Athlete A

    ★★★½

  • A Most Beautiful Thing

    ★★★½

  • Da 5 Bloods

    ★★★★

  • The Half of It

    ★★½

  • Coronavirus, Explained

  • Normal People

    ★★★★½

  • The Last Dance

    ★★★½

  • Tigertail

    ★★★

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★½

  • My Octopus Teacher

    ★★★

  • Shiva Baby

    ★★★★½