Sort by

Kern has logged 53 entries for films during May 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Justice League

Justice League

2017
×
Read prior review Edit this entry  
30
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
U.S. Go Home

U.S. Go Home

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Intruder

The Intruder

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bastards

Bastards

2013
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Tale

The Tale

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
How to Talk to Girls at Parties

How to Talk to Girls at Parties

2017
×
★★
Edit this entry  
26
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Geostorm

Geostorm

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Charade

Charade

1963
×
★★★
Edit this entry  
23
Tremors

Tremors

1990
×
★★½
Edit this entry  
22
Distant

Distant

2002
×
★★★
Edit this entry  
22
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★½
Edit this entry  
21
Morning Glory

Morning Glory

2010
×
★★
Edit this entry  
21
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★★
Edit this entry  
20
Kodachrome

Kodachrome

2017
×
★★
Edit this entry  
20
Fahrenheit 451

Fahrenheit 451

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
35 Shots of Rum

35 Shots of Rum

2008
×
★★★
Edit this entry  
19
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Edit this entry  
17
Thou Wast Mild and Lovely

Thou Wast Mild and Lovely

2014
×
★★
Edit this entry  
17
Butter on the Latch

Butter on the Latch

2013
×
★★
Edit this entry  
16
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★½
Edit this entry  
15
Red Road

Red Road

2006
×
★★½
Edit this entry  
15
Let the Sunshine In

Let the Sunshine In

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
Nymphomaniac

Nymphomaniac

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Double Lover

Double Lover

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Revenge

Revenge

2017
×
★★½
Edit this entry  
13
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
11
Computer Chess

Computer Chess

2013
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★
Edit this entry  
10
Solaris

Solaris

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Edit this entry  
08
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Birds

The Birds

1963
×
★★½
Edit this entry  
07
Never Sleep Again: The Elm Street Legacy

Never Sleep Again: The Elm Street Legacy

2010
×
★★★
Edit this entry  
06
Flames

Flames

2017
×
★★½
Edit this entry  
05
Let the Corpses Tan

Let the Corpses Tan

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Nancy

Nancy

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Damsel

Damsel

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Kumiko, the Treasure Hunter

Kumiko, the Treasure Hunter

2014
×
★★½
Edit this entry  
03
Tully

Tully

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
02
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★
Read prior review Edit this entry