RSS feed for Kerry
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Images

Images

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Magnum Force

Magnum Force

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Execution Squad

Execution Squad

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Striking Distance

Striking Distance

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Genocide

Genocide

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Craig's Wife

Craig's Wife

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Outlaw Josey Wales

The Outlaw Josey Wales

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
California Suite

California Suite

1978
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Hard Way

The Hard Way

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Victor/Victoria

Victor/Victoria

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★½
Edit this entry  
02
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Cat on a Hot Tin Roof

Cat on a Hot Tin Roof

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★
Edit this entry  
27
Skippy

Skippy

1931
×
★★★★
Edit this entry  
27
Twister

Twister

1996
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Fragment of Fear

Fragment of Fear

1970
×
★★★½
Edit this entry  
24
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Music Man

The Music Man

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
24
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Attack of the Giant Leeches

Attack of the Giant Leeches

1959
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Gelignite Gang

The Gelignite Gang

1956
×
★★★
Edit this entry  
18
Love Hate Love

Love Hate Love

1971
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Nun's Story

The Nun's Story

1959
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Cry Baby Killer

The Cry Baby Killer

1958
×
★★★
Edit this entry  
16
Jurassic Park III

Jurassic Park III

2001
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Pumaman

The Pumaman

1980
×
★★
Edit this entry  
14
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Four Rooms

Four Rooms

1995
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Bad and the Beautiful

The Bad and the Beautiful

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Art of the Steal

The Art of the Steal

2013
×
★★★½
Edit this entry  
10
Murder Mountain

Murder Mountain

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
What Makes a Psychopath?

What Makes a Psychopath?

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Lassie Come Home

Lassie Come Home

1943
×
★★★½
Edit this entry  
09
The World of Henry Orient

The World of Henry Orient

1964
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Attack of the Crab Monsters

Attack of the Crab Monsters

1957
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
07
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Caged

Caged

1950
×
★★★★
Edit this entry  
05
Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Wait Until Dark

Wait Until Dark

1967
×
★★★★
Edit this entry  
02
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
01
A Bucket of Blood

A Bucket of Blood

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
McLintock!

McLintock!

1963
×
★★★½
Edit this entry  
29
Space Mutiny

Space Mutiny

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
California Suite

California Suite

1978
×
★★★★
Edit this entry