Kerry has logged 42 entries for films during May 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Wild Boys of the Road

Wild Boys of the Road

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Computer Chess

Computer Chess

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Night Nurse

Night Nurse

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Swing High, Swing Low

Swing High, Swing Low

1937
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
True Confession

True Confession

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Dark Corner

The Dark Corner

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tiny Furniture

Tiny Furniture

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Men in War

Men in War

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lured

Lured

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hellboy II: The Golden Army

Hellboy II: The Golden Army

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Planet Terror

Planet Terror

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Girl Boss Guerilla

Girl Boss Guerilla

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mayerling

Mayerling

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hold Back the Dawn

Hold Back the Dawn

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Midnight

Midnight

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hands Across the Table

Hands Across the Table

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Venus in Furs

Venus in Furs

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
No Man of Her Own

No Man of Her Own

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
X: The Unknown

X: The Unknown

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pitch Black

Pitch Black

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
TerrorVision

TerrorVision

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The House of the Laughing Windows

The House of the Laughing Windows

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
Read the review Edit this entry  
09
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The 36th Chamber of Shaolin

The 36th Chamber of Shaolin

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dodsworth

Dodsworth

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Night at the Museum

Night at the Museum

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Shock Waves

Shock Waves

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
San Babila-8 P.M.

San Babila-8 P.M.

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Delinquent Girl Boss: Worthless to Confess

Delinquent Girl Boss: Worthless to Confess

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Richard III

Richard III

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Back from Eternity

Back from Eternity

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Macao

Macao

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry