Sort by

Keshav has logged 236 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Slacker

Slacker

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★★
Edit this entry  
20
World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The American President

The American President

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Across 110th Street

Across 110th Street

1972
×
★★★★
Edit this entry  
30
Gangs of Wasseypur - Part 2

Gangs of Wasseypur - Part 2

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Gangs of Wasseypur - Part 1

Gangs of Wasseypur - Part 1

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Several Friends

Several Friends

1969
×
★★★
Edit this entry  
17
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Criminal Life of Archibaldo de la Cruz

The Criminal Life of Archibaldo de la Cruz

1955
×
★★½
Edit this entry  
14
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Gimme the Loot

Gimme the Loot

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Six-String Samurai

Six-String Samurai

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Edit this entry  
31
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Hour of the Furnaces

The Hour of the Furnaces

1968
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Pleasure of Being Robbed

The Pleasure of Being Robbed

2008
×
★★★
Edit this entry  
18
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
Madame's Cravings

Madame's Cravings

1907
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Gay Shoe Clerk

The Gay Shoe Clerk

1903
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Big Swallow

The Big Swallow

1901
×
Read the review Edit this entry  
11
The Magician

The Magician

1898
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dickson Experimental Sound Film

Dickson Experimental Sound Film

1894
×
Read the review Edit this entry  
08
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Girl Chewing Gum

The Girl Chewing Gum

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Electrocuting an Elephant

Electrocuting an Elephant

1903
×
Read the review Edit this entry  
08
Mothlight

Mothlight

1963
×
Read the review Edit this entry  
01
Butter Lamp

Butter Lamp

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry