Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Chip 'n Dale: Rescue Rangers

Chip 'n Dale: Rescue Rangers

2022
×
★★★½
Edit this entry  
19
All About Lily Chou-Chou

All About Lily Chou-Chou

2001
×
★★★★
Edit this entry  
08
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Moon Knight

Moon Knight

2022
×
★½
Edit this entry  
27
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Cigarette

The Cigarette

1919
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

2022
×
★★
Edit this entry  
12
Oh, Rapunzel

Oh, Rapunzel

1996
×
★★★★
Edit this entry  
09
Peppermint Soda

Peppermint Soda

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★½
Edit this entry  
02
X-Men: The Last Stand

X-Men: The Last Stand

2006
×
Edit this entry  
31
The Scary of Sixty-First

The Scary of Sixty-First

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Stolen Heart

The Stolen Heart

1934
×
★★★★
Edit this entry  
29
About Endlessness

About Endlessness

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Berlin Syndrome

Berlin Syndrome

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Annie Lloyd

Annie Lloyd

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Louise

Louise

2021
×
★½
Edit this entry  
26
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Ocean Waif

The Ocean Waif

1916
×
★★★
Edit this entry  
24
Twilight

Twilight

2008
×
★½
Edit this entry  
20
Pam & Tommy

Pam & Tommy

2022
×
★★★
Edit this entry  
19
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
X2

X2

2003
×
★½
Edit this entry  
18
Suspiria

Suspiria

2018
×
Edit this entry  
17
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★
Edit this entry  
17
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★
Edit this entry  
15
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
Marvel One-Shot: All Hail the King

Marvel One-Shot: All Hail the King

2014
×
★★★
Edit this entry  
10
Anima

Anima

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Garden of Eden

The Garden of Eden

1928
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Untamed

The Untamed

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Edit this entry  
01
Luz

Luz

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Dolls with Attitude

The Dolls with Attitude

2017
×
★★★½
Edit this entry  
01
X-Men

X-Men

2000
×
★★★½
Edit this entry  
28
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★
Edit this entry  
27
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★
Edit this entry  
25
Mixed Messages

Mixed Messages

1990
×
★★★★
Edit this entry  
22
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★½
Edit this entry  
09
Jacuzzi

Jacuzzi

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
Darby O'Gill and the Little People

Darby O'Gill and the Little People

1959
×
★★½
Edit this entry  
07
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
Fanchon, the Cricket

Fanchon, the Cricket

1915
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★
Edit this entry  
01
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★
Edit this entry