Kevin has logged 57 entries for films during July 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Nights of Zayandeh-Rood

The Nights of Zayandeh-Rood

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Touch

The Touch

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
To Rome with Love

To Rome with Love

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bob & Carol & Ted & Alice

Bob & Carol & Ted & Alice

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Human Desire

Human Desire

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Bees

The Bees

1978
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Home Again

Home Again

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Kuro

Kuro

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Legend of the Holy Drinker

The Legend of the Holy Drinker

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Unsane

Unsane

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Daphne & Velma

Daphne & Velma

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Rewrite

The Rewrite

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sequence Break

Sequence Break

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Westworld

Westworld

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Disintegration 93-96

Disintegration 93-96

2017
×
Read the review Edit this entry  
19
A Burning Hot Summer

A Burning Hot Summer

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ouroboros

Ouroboros

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dieste [Uruguay]

Dieste [Uruguay]

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Streetscapes [Dialogue]

Streetscapes [Dialogue]

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Witchcraft 13: Blood of the Chosen

Witchcraft 13: Blood of the Chosen

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Daddy Longlegs

Daddy Longlegs

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mud

Mud

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Homesman

The Homesman

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Uninvited

Uninvited

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Casa Roshell

Casa Roshell

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Killer Party

Killer Party

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Tau

Tau

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Cries in the Night

Cries in the Night

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Aviator's Wife

The Aviator's Wife

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Wrong Arm of the Law

The Wrong Arm of the Law

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Inertia Variations

The Inertia Variations

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Witchcraft XII: In the Lair of the Serpent

Witchcraft XII: In the Lair of the Serpent

2004
×
Read the review Edit this entry  
10
Walk Like a Panther

Walk Like a Panther

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Bickels [Socialism]

Bickels [Socialism]

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Harry Smith at the Breslin Hotel

Harry Smith at the Breslin Hotel

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
A Branch of a Pine Is Tied Up

A Branch of a Pine Is Tied Up

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Tamara Drewe

Tamara Drewe

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
2+2=22 [The Alphabet]

2+2=22 [The Alphabet]

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Creature Companion

Creature Companion

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Hymns of Muscovy

The Hymns of Muscovy

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Carolee, Barbara and Gunvor

Carolee, Barbara and Gunvor

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lek and the Dogs

Lek and the Dogs

2017
×
★★
Read the review Edit this entry