kev. has logged 46 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Chernobyl Diaries

Chernobyl Diaries

2012
×
Read the review Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sorority House Massacre

Sorority House Massacre

1986
×
★★
Edit this entry  
30
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Haunters: The Art of the Scare

Haunters: The Art of the Scare

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ghosts of Sugar Land

Ghosts of Sugar Land

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
Edit this entry  
22
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Wounds

Wounds

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Haunt

Haunt

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Crawl

Crawl

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★
Edit this entry  
13
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fractured

Fractured

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jexi

Jexi

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
High Life

High Life

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lucky

Lucky

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Colours

Colours

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
The Strangers: Prey at Night

The Strangers: Prey at Night

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★
Edit this entry  
06
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★½
Edit this entry  
03
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★
Edit this entry  
01
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry