Sort by

Kevin has logged 234 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Encanto at the Hollywood Bowl

Encanto at the Hollywood Bowl

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mickey Saves Christmas

Mickey Saves Christmas

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sing

Sing

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Onward

Onward

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Snowy Day

The Snowy Day

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Strange World

Strange World

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Simpsons Meet the Bocellis in Feliz Navidad

The Simpsons Meet the Bocellis in Feliz Navidad

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Prep & Landing

Prep & Landing

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
Read the review Edit this entry  
16
Something from Tiffany's

Something from Tiffany's

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spirited

Spirited

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Bad Guys

The Bad Guys

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Great Outdoors

The Great Outdoors

1988
×
Read the review Edit this entry  
06
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Oswald the Lucky Rabbit

Oswald the Lucky Rabbit

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Last Letter from Your Lover

The Last Letter from Your Lover

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
Slumberland

Slumberland

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Don't Make Me Go

Don't Make Me Go

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Get Hard

Get Hard

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
My Father's Dragon

My Father's Dragon

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Blush

Blush

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Elton John Live: Farewell from Dodger Stadium

Elton John Live: Farewell from Dodger Stadium

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mickey in a Minute

Mickey in a Minute

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mickey: The Story of a Mouse

Mickey: The Story of a Mouse

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Best of Me

The Best of Me

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Luca

Luca

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Luck

Luck

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Zen - Grogu and Dust Bunnies

Zen - Grogu and Dust Bunnies

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Weenie

Weenie

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Minions: Training Wheels

Minions: Training Wheels

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Minion Scouts

Minion Scouts

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Minions: Puppy

Minions: Puppy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry