Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Edit this entry  
25
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★
Edit this entry  
25
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
22
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Watchmen

Watchmen

2019
×
Edit this entry  
19
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★★
Edit this entry  
16
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★½
Edit this entry  
14
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
14
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★
Edit this entry  
13
A Touch of Zen

A Touch of Zen

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
09
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Edit this entry  
08
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Edit this entry  
04
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
03
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Viridiana

Viridiana

1961
×
★★★★
Edit this entry  
31
M

M

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Rope

Rope

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★½
Edit this entry  
25
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Edit this entry  
25
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Edit this entry  
22
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★★
Edit this entry  
04
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★★
Edit this entry  
03
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★½
Edit this entry