Sort by

kevintporter has logged 140 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dolly Parton's Christmas on the Square

Dolly Parton's Christmas on the Square

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Enough Said

Enough Said

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Guest

The Guest

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Milk

Milk

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rachel Getting Married

Rachel Getting Married

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Noah

Noah

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bruce Springsteen's Letter to You

Bruce Springsteen's Letter to You

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Paul Lynde Halloween Special

The Paul Lynde Halloween Special

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Carnage

Carnage

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Pure

Pure

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rachel Getting Married

Rachel Getting Married

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Blaze

Blaze

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Behind the Candelabra

Behind the Candelabra

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Haywire

Haywire

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jesus Camp

Jesus Camp

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
A West Wing Special to Benefit When We All Vote

A West Wing Special to Benefit When We All Vote

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry