Sort by

KevWatchedAFilm has logged 387 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Vice

Vice

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cam

Cam

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Roma

Roma

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Welcome to Marwen

Welcome to Marwen

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Private War

A Private War

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Border

Border

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Escape from Tomorrow

Escape from Tomorrow

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Trevor Noah: Son of Patricia

Trevor Noah: Son of Patricia

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bodied

Bodied

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Front Runner

The Front Runner

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Green Book

Green Book

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Overlord

Overlord

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Nutcracker and the Four Realms

The Nutcracker and the Four Realms

2018
×
Read the review Edit this entry  
01
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Oath

The Oath

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mike Birbiglia: What I Should Have Said Was Nothing

Mike Birbiglia: What I Should Have Said Was Nothing

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Found Footage 3D

Found Footage 3D

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry