Khader has logged 135 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Serious Men

Serious Men

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Birds

The Birds

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Peranbu

Peranbu

2018
×
Read the review Edit this entry  
12
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
Read the review Edit this entry  
10
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
Read the review Edit this entry  
09
Munna Bhai M.B.B.S.

Munna Bhai M.B.B.S.

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
Read the review Edit this entry  
29
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Class of '83

Class of '83

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
C U Soon.

C U Soon.

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Raja Hindustani

Raja Hindustani

1996
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cargo

Cargo

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cairo Station

Cairo Station

1958
×
Read the review Edit this entry  
07
Victoria & Abdul

Victoria & Abdul

2017
×
Read the review Edit this entry  
06
Crawl

Crawl

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
Read the review Edit this entry  
04
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Shirkers

Shirkers

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
Maheshinte Prathikaaram

Maheshinte Prathikaaram

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Call Centre

The Call Centre

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
The Searchers

The Searchers

1956
×
Read the review Edit this entry  
18
Two

Two

1965
×
Read the review Edit this entry  
18
Bangalore Days

Bangalore Days

2014
×
Read the review Edit this entry  
15
Gunjan Saxena: The Kargil Girl

Gunjan Saxena: The Kargil Girl

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Premam

Premam

2015
×
Read the review Edit this entry  
10
Raat Akeli Hai

Raat Akeli Hai

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
Read the review Edit this entry  
03
Sudani from Nigeria

Sudani from Nigeria

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
El Topo

El Topo

1970
×
Read the review Edit this entry  
30
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
Read the review Edit this entry  
27
Trance

Trance

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Chintu Ka Birthday

Chintu Ka Birthday

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
Read the review Edit this entry  
21
Howards End

Howards End

1992
×
Read the review Edit this entry  
19
Hair Love

Hair Love

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
Read the review Edit this entry  
15
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
Read the review Edit this entry  
11
Bulbbul

Bulbbul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry