Sort by

Kurt has logged 473 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Hanagatami

Hanagatami

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Seven Weeks

Seven Weeks

2014
×
★★★★
Edit this entry  
30
Dirty Ho

Dirty Ho

1979
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Heroes of the East

Heroes of the East

1978
×
★★★★
Edit this entry  
29
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bleak Moments

Bleak Moments

1971
×
★★★★
Edit this entry  
28
Heroes Shed No Tears

Heroes Shed No Tears

1984
×
★★★½
Edit this entry  
28
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Casting Blossoms to the Sky

Casting Blossoms to the Sky

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rebels of the Neon God

Rebels of the Neon God

1992
×
★★★★
Edit this entry  
26
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Edit this entry  
23
Armour of God

Armour of God

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Being Natural

Being Natural

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Learning Tree

The Learning Tree

1969
×
★★★★
Edit this entry  
23
Disciples of Shaolin

Disciples of Shaolin

1975
×
★★★½
Edit this entry  
23
Damnation

Damnation

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mill of the Stone Women

Mill of the Stone Women

1960
×
★★★
Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Kung Pow: Enter the Fist

Kung Pow: Enter the Fist

2002
×
★★★
Edit this entry  
18
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Silver Bullet

Silver Bullet

1985
×
★★½
Edit this entry  
17
Eye of the Tiger

Eye of the Tiger

1986
×
★★★½
Edit this entry  
17
Steel and Lace

Steel and Lace

1991
×
★★½
Edit this entry  
16
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Secret of Kells

The Secret of Kells

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★½
Edit this entry  
12
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Yes, Madam!

Yes, Madam!

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ebola Syndrome

Ebola Syndrome

1996
×
Read the review Edit this entry  
11
Censor

Censor

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
TC 2000

TC 2000

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Tiger Claws III: The Final Conflict

Tiger Claws III: The Final Conflict

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Tiger Claws II

Tiger Claws II

1996
×
★★
Edit this entry  
10
Tiger Claws

Tiger Claws

1992
×
★★★
Edit this entry  
10
Flesh for Frankenstein

Flesh for Frankenstein

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Junior

Junior

2011
×
★★★½
Edit this entry  
08
Robin Robin

Robin Robin

2021
×
★★★★
Edit this entry  
07
Hard Target

Hard Target

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
VOIR

VOIR

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
PTU

PTU

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry