• Extraction

    Extraction

    ★★½

    I needed to watch an action movie it’s been a while. This seemed like a natural action movie with a simple story but there were a few moments that stuck with me.
    -There was a 12 minute long take
    -That David Haubor plot was interesting
    -It gave a good ambiguous ending but Netflix confirmed a sequel so that’s gonna ruin it.

  • Shirley

    Shirley

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    So yeah Shirley played the couple but I didn’t feel that it was executed well. The big turn in the movie was something everyone saw coming if they play a twist on a character that changes her for the rest of the movie it should be something the audience doesn’t see coming. 

    The acting was pretty good. They all had characters that had a lot to hide so it is impressive watching how they pull that off.

  • Whiplash

    Whiplash

    ★★★★★

    “There are no two words in the English language more harmful than good job”

    This is a film all about pushing for greatness. We have two characters that but in the effort and sacrificing things to become or create what they desire. We see the characters go through what they think is worth becoming great and get a climax that without saying a word gives us respect for both characters.

    Also J.K. Simmons is incredible in every role he is in.

  • Rocketman

    Rocketman

    ★★★

    Taron Egerton fits Elton John very well. He played the emotional scenes very well. The I’m still standing sequence is awesome.

  • Dangerous Lies

    Dangerous Lies

    ★½

    All movies should be made for a reason. This wasn’t made for any reason. No message was told then maybe money isn’t everything but she did keep the house even though the will was fake so...

  • The Wrong Missy

    The Wrong Missy

    ½

    I could have told you exactly what was going to happen before this movie started. It follows such a boring comedy revolving a love interest structure. It bothers me how the creators can make a character so unbelievably crazy and then have her turn normal without questioning themselves.

  • Portrait of a Lady on Fire

    Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

    This has got to be the most beautiful film I’ve seen. I really feeling like if you pause any moment in this film you got a great picture. Every ocean shot, or eye contact with the camera is perfectly done. Not to mention scenes where someone catches fire.

    You think it ends and it is a 10/10 ending but it continues. Then you think it ends and it’s a 11/10 ending but it still continues. Then it really ends and it leaves us unsatisfied yet satisfied as we don’t get the lover’s choice but the poets.

  • Vivarium

    Vivarium

    ★★½

    This was really long and I kinda wanted it to end faster and faster. I do like the dark message of parents meaning and that sidewalk scene was awesome.

  • Just Mercy

    Just Mercy

    ★★★½

    Really compelling story that shows the corruption of power in Alabama in the 1980s. Great story building and I loved every saying goodbye scene.

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★½

    This felt really extended. The story summary is interesting but we instead got a long build up to an unbelievable crazy final 15 minutes. 

    Scenes I liked:
    Sharon Tate movie theater reaction
    The tilted camera shots of Cliff talking to the red haired chick at the old movie set
    Leo’s bad guy scene with the girl


    I think this would have been better if I knew the Sharon Tate story before hand.

  • Se7en

    Se7en

    ★★★★

    Such an interesting movie that highlights all the kills around the seven deadly sins. The kills are unique. The cast is perfect. And the movie set itself up perfectly for the amazing ending.

  • La La Land

    La La Land

    ★★★★★

    They built the relationship up really well. There are so many memorable moments. They gave a satisfying yet sad ending. The songs were super catchy and well done. Even the choreography was impressive in some moments. I had 2 favorite parts outside of the ending. The argument outside of the neighborhood and JK Simmons appearing in the dance routine at the end.