• Once Upon a Time… in Hollywood

    Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★½

    This felt really extended. The story summary is interesting but we instead got a long build up to an unbelievable crazy final 15 minutes. 

    Scenes I liked:
    Sharon Tate movie theater reaction
    The tilted camera shots of Cliff talking to the red haired chick at the old movie set
    Leo’s bad guy scene with the girl


    I think this would have been better if I knew the Sharon Tate story before hand.

  • Se7en

    Se7en

    ★★★★

    Such an interesting movie that highlights all the kills around the seven deadly sins. The kills are unique. The cast is perfect. And the movie set itself up perfectly for the amazing ending.

  • La La Land

    La La Land

    ★★★★★

    They built the relationship up really well. There are so many memorable moments. They gave a satisfying yet sad ending. The songs were super catchy and well done. Even the choreography was impressive in some moments. I had 2 favorite parts outside of the ending. The argument outside of the neighborhood and JK Simmons appearing in the dance routine at the end.

  • Inception

    Inception

    ★★★★★

    “An idea is like a virus, resilient, highly contagious. The smallest seed of an idea can grow.“ This film plants so many of those ideas into this perfect ending. Christopher Nolan made something as perfect as they come. From the layered storytelling, to the welt built score, to the open ending. This is a perfectly made film.

  • Hereditary

    Hereditary

    ★★★★½

    Toni Colletti is terrifying and the story is even scarier. This is horror done right.

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★★½

    Ari Aster does it again. This is another original type of horror produced by A24. They focus on the horror of a toxic relationship and keep the visual horror to the sequences in the May festival. That is of course until the last 20 minutes. Then they go all out in creeping you out in ways you have never seen before. 

    I love Florence Pugh. I trust Ari Aster. And I am so excited for his next film which is rumored to be a comedy 👀

  • Lady Bird

    Lady Bird

    ★★★

    A coming of age story that is relatable to a lot of people growing into that 18 age, however this is more than just a story for people growing up. It is a thank you note to every parent out there that has raised their kids. It shows how everything they do is for their kids and they want nothing but the best for us.

  • Booksmart

    Booksmart

    ★★★½

    A modern Superbad like story for girls who stuffed themselves in the library and wanted to get out and have fun for their last day of high school. The stories were unique and fun. I like how it revolves around friendship and not love interests.

  • The Perks of Being a Wallflower

    The Perks of Being a Wallflower

    ★★★★½

    When I saw this when I was a kid I thought of it as a high school kid growing up. I thought it was boring and I only remembered one scene going into my second viewing. Wow did I miss so much my first time. 

    I loved the shy innocent protagonist because everyone can relate to that at one point I’d think. Everyone at one point has moved or switched schools to where they had to stand out and make…

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★★

    No matter how high your expectations are this movie will fulfill it.

  • The Social Network

    The Social Network

    ★★★★

    Rewatched this now that I have a more understand of movies and even with all the hype this movie does not disappoint. The script was incredible. It took a simple story and told it in the most interesting way. Jessie Eisenburg does a great job being the role he always is. Andrew Garfield can really show his emotions when he acts and the scene of him figuring out that his shares were diluted was amazing. I feel like I can rewatch this movie every week.

  • Onward

    Onward

    ★★½

    Pixar does an incredible job at world building and I like the idea of elves and other worldly creatures taking humans’ spot and forgetting about magic because of how tough it was.

    The ending was Incredible for those who can relate. Crossing off the checklist while thinking about his brother was the best part about this movie.

    However the quest is forgettable and Chris Pratt’s character is hard to believe how he would make a time sensitive journey to see his dad turn into a quest where you must take the route less chosen.