• First Man

    First Man

    ★★★½

    Damien Chazelle back at it again with his story about greatness. You can tell the amount of research and love he had for this story in American history. I wish the Chazelle stare happened between Neil and Ed

  • Pieces of a Woman

    Pieces of a Woman

    ★★★½

    This teaches us about a horrible situation and how people who loved each other have to grief in their own ways. This also teaches us a metaphor about an Apple living it’s life.

  • Gone Girl

    Gone Girl

    ★★★★

    The person Amy wrote herself to be is who she made Nick turn out to be.

  • Johnny Dangerously

    Johnny Dangerously

    ★★★½

    Simple plot but a lot of fun. This film makes itself different than others behind it’s interesting 4th wall breaks. It does more than just look at the camera. I liked how text would appear on the screen and then get ran over like it is actually there.

  • Spider-Man 2

    Spider-Man 2

    ★★★★½

    Continuing the with great power comes with great responsibility quote with a movie that hits hard on the responsibility of being spiderman. 17 years later we still have not had a comic book movie that hits the responsibility of a superhero quite like this one

  • Portrait of a Lady on Fire

    Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

    This film is still so damn beautiful

  • Footloose

    Footloose

    ★★★

    I liked the respect the men had for each other. There were some goofy parts like the dancing to cool off steam scene

  • The Master

    The Master

    ★★★★

    Paul Thomas Anderson has an interesting type of film making. He gives his actors plenty of chances to have stand out moments. I respect how great this film is but it did not hit me as it could have. Joaquin Phoenix and Philip Seymour Hoffman deserve the praise they have gotten for their performances.

  • Zombieland

    Zombieland

    ★★★

    This movie was like a video game. Watching Jesse Eisenberg train zombies was the best thing I never knew I wanted

  • Spider-Man

    Spider-Man

    ★★★★

    It has some goofy parts but it carry’s so many good messages and Sam Rami did an incredible job giving us Easter eggs as well as a really good ending

  • Enemy

    Enemy

    ★★½

    I will remember the last 5 minutes vividly. These types of movies where you have no idea what is going on until the end usually work for me but this one was a little boring. I did have fun figuring out what the movie means after watching it.

  • What Keeps You Alive

    What Keeps You Alive

    ★★

    They kept the movie longer than Jackie should have kept Jules alive