Jason has written 11 reviews for films rated ★½ .

  • Death of Me

    Death of Me

    ★½

    Goodwill version of midsommar

  • We Can Be Heroes

    We Can Be Heroes

    ★½

    It’s a shame they couldn’t bring back Taylor Lautner for shark boy

  • Wonder Woman 1984

    Wonder Woman 1984

    ★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Man this did not work. I might have had the wrong crowd to watch this since my family kept asking when it was going to be over but I think the plot was boring and I can’t express how little sense it makes that Wonder Woman is flying in 1984 but not in Batman vs Superman or Justice League.

    End credit scene was dope tho. World of the multiverse begins

  • Suicide Squad

    Suicide Squad

    ★½

    Dialog is goofy, character motivation is odd, but most importantly you can not mess up a character like Joker. The laugh is weird his breathing through his speaking is so hard to listen to. It is plain horrible. I don’t know how it made it into a movie.

  • Dear John

    Dear John

    ★½

    This movie tried to but every sad topic in a movie in this. They even tried to pull 9/11 into the plot.

  • Child's Play

    Child's Play

    ★½

    I know I shouldn’t have expected much but all the horror was based off of the score trying to build to a jump. If there was no music this would be a comedy

  • Lost Girls

    Lost Girls

    ★½

    Had so many holes in what the police should have done/found. It sucks that this was based off a true story.

    Still an unentertaining movie that had no satisfaction at any point of time.

  • Velvet Buzzsaw

    Velvet Buzzsaw

    ★½

    Almost all the characters were pretentious and unlikable. The movie was artsy in a bad way. I did like the kills and the ending but it was not worth the build up.

  • Circle

    Circle

    ★½

    Kinda boring but has good message of how selfish people make it out in the world

  • Love Wedding Repeat

    Love Wedding Repeat

    ★½

    I respect the message they went for being that every single person you walk past, every conversation you have, every moment you share with someone can change the future of everybody. However I do not think that this was the movie to express this message. I mean this is so forgettable and it has a deep message. It starts by showing us the end of a trip with these two characters and now we’re expected to feel that three years later these two still feel anything for each other yet alone want to spend an entire wedding together.

  • Dangerous Lies

    Dangerous Lies

    ★½

    All movies should be made for a reason. This wasn’t made for any reason. No message was told then maybe money isn’t everything but she did keep the house even though the will was fake so...