Jason has written 14 reviews for films rated ★★★★½ .

  • I, Tonya

    I, Tonya

    ★★★★½

    This was Margot Robbie’s best performance. I do not know much about the real story but this documentary type film made a very interesting watch

  • The Prestige

    The Prestige

    ★★★★½

    The best part about this isn’t the reveal or the story but the characters which isn’t normally the case in Nolan films but all these characters are so interesting. I have to rewatch this

  • Judas and the Black Messiah

    Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

    A had high expectations and it still delivered.


    I recommend going in blank and then research afterwards.

  • Spider-Man 2

    Spider-Man 2

    ★★★★½

    Continuing the with great power comes with great responsibility quote with a movie that hits hard on the responsibility of being spiderman. 17 years later we still have not had a comic book movie that hits the responsibility of a superhero quite like this one

  • Gone Baby Gone

    Gone Baby Gone

    ★★★★½

    I think this is better than Se7en. It shares a moral dilemma at the end. I like how we are given an opportunity to figure it out unlike se7en.  I was able to follow this thinking one thing and it got me at the end so I enjoyed my first viewing a lot.

  • The Devil All the Time

    The Devil All the Time

    ★★★★½

    I didn’t know what to expect going into this but I went through a story filled with different narrators and twists and turns. All the parallels throughout this might have been the best part though. This was excellent

  • There Will Be Blood

    There Will Be Blood

    ★★★★½

    I have a confession... I HAVE ABANDONED MY CHILD
    I’m just kidding but I did fall off and on asleep in the last hour because I thought I could watch it so early. I feel like this was a near perfect film and the title fits so well. Daniel Day Lewis might have one of the best performances I have ever seen in this.


    Update: I rewatched the last hour and a half and I realized I missed a lot. Only makes it better though

  • Prisoners

    Prisoners

    ★★★★½

    Everyone gets put into this maze when tragedy hits. We see these characters go different ways through out the maze as they’re all different types of people. This would not have gotten resolved if everyone didn’t go their different ways. Leaving all individual characters prisoners to the obstacles they come across. They feel they have no choice but to do what they do because it’s the only way to find the missing children. 

    This film had perfect symbolism to a maze and god. They show what it takes to break down a character. The break down scenes were amazing.

  • The Silence of the Lambs

    The Silence of the Lambs

    ★★★★½

    Hannibal Lecture is just as scary as people have hyped up. The way he talks and takes control of every conversation is genius writing. 

    That ending is super intense. I had a problem with how Buffalo Bill tried to attack though. 

    This will be remembered as Hannibal’s movie for sure. He was the star.

  • Marriage Story

    Marriage Story

    ★★★★½

    I felt happy, sad, funny, angry, and confused watching the incredible story about divorce and how horrible it can be. This felt like a play as the film would cut to black signaling the start of a different chapter in the divorce. It was made so well. Even the little details at the beginning about the cabinets not being shut or Nicole really playing with Henry is shown throughout the film. My favorite part is how we see Henry becoming…

  • Hereditary

    Hereditary

    ★★★★½

    Toni Colletti is terrifying and the story is even scarier. This is horror done right.

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★★½

    Ari Aster does it again. This is another original type of horror produced by A24. They focus on the horror of a toxic relationship and keep the visual horror to the sequences in the May festival. That is of course until the last 20 minutes. Then they go all out in creeping you out in ways you have never seen before. 

    I love Florence Pugh. I trust Ari Aster. And I am so excited for his next film which is rumored to be a comedy 👀