Sort by

Asif has logged 361 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★★
Edit this entry  
30
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Book of Life

The Book of Life

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Pride

Pride

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Charlie's Country

Charlie's Country

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
Suzanne's Career

Suzanne's Career

1963
×
★★★½
Edit this entry  
21
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
'71

'71

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
Othello

Othello

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
18
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★
Edit this entry  
17
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★½
Edit this entry  
15
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★★★
Edit this entry  
15
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
Read prior review Edit this entry  
11
The Disappearance of Eleanor Rigby: Them

The Disappearance of Eleanor Rigby: Them

2014
×
★★½
Edit this entry  
10
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★
Edit this entry  
09
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
07
It Felt Like Love

It Felt Like Love

2013
×
★★★★
Edit this entry  
06
Land Ho!

Land Ho!

2014
×
★★★
Edit this entry  
05
Fury

Fury

2014
×
★★★
Edit this entry  
04
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
★★★
Edit this entry  
30
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
Being There

Being There

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Thieves Like Us

Thieves Like Us

1974
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Way He Looks

The Way He Looks

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Magic in the Moonlight

Magic in the Moonlight

2014
×
★★½
Edit this entry  
22
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
Angels in America

Angels in America

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Pauline at the Beach

Pauline at the Beach

1983
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Insect Woman

The Insect Woman

1963
×
★★★★
Edit this entry  
14
Olive Kitteridge

Olive Kitteridge

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Barcelona

Barcelona

1994
×
★★★
Edit this entry  
11
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
10
Damsels in Distress

Damsels in Distress

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry