Sort by

Asif has logged 41 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Electric Horseman

The Electric Horseman

1979
×
★★★
Edit this entry  
30
The Reflecting Skin

The Reflecting Skin

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Private War

A Private War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Christine

Christine

1983
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Kremlin Letter

The Kremlin Letter

1970
×
★★½
Edit this entry  
24
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Woman of the Year

Woman of the Year

1942
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Mr. Nobody

Mr. Nobody

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Standoff at Sparrow Creek

The Standoff at Sparrow Creek

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Standoff at Sparrow Creek

The Standoff at Sparrow Creek

2018
×
Edit this entry  
19
Lady Sings the Blues

Lady Sings the Blues

1972
×
★★★
Edit this entry  
19
May

May

2002
×
★★
Edit this entry  
18
Elephant

Elephant

2003
×
★★★★
Edit this entry  
18
Black Orpheus

Black Orpheus

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Suicide Club

Suicide Club

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★
Edit this entry  
16
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Una Noche

Una Noche

2012
×
★★★★
Edit this entry  
15
Where Is Kyra?

Where Is Kyra?

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
The City of Lost Children

The City of Lost Children

1995
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Golden Coach

The Golden Coach

1952
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Wild Pear Tree

The Wild Pear Tree

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★½
Edit this entry  
10
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Vice

Vice

2018
×
★★½
Edit this entry  
06
The Third Murder

The Third Murder

2017
×
★★½
Edit this entry  
05
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Nobody's Daughter Haewon

Nobody's Daughter Haewon

2013
×
★★★½
Edit this entry  
04
Nowhere Boy

Nowhere Boy

2009
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Barbarian Invasions

The Barbarian Invasions

2003
×
★★★
Edit this entry  
03
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Open Your Eyes

Open Your Eyes

1997
×
★★★★
Edit this entry  
01
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry