Sort by

khoi97 has logged 206 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pinocchio

Pinocchio

1940
×
★★★★
Edit this entry  
28
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Edit this entry  
23
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Late Night

Late Night

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Edit this entry  
25
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry