khoi97 has logged 40 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Anima

Anima

2019
×
Edit this entry  
24
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
Read the review Edit this entry  
05
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Searching

Searching

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Invisible Guest

The Invisible Guest

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry