2017

Kia Z. Kia Z.’s year in review

Highest rated films

  • Get Out

    ★★★★½

  • Beauty and the Beast

    ★★★

  • La La Land

    ★★★★★

  • Penguins of Madagascar

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★★½

  • Back to the Future

    ★★★★½

  • Manchester by the Sea

    ★★★★½

  • Lion

    ★★★★½

  • Paterson

    ★★★★½

  • Brazil

    ★★★★½

  • The Big Short

    ★★★★

  • Green Room

    ★★★★

  • Sing Street

    ★★★★

  • The Fly

    ★★★★

  • The Red Turtle

    ★★★★

  • 10 Cloverfield Lane

    ★★★½

  • Love Actually

    ★★★½

  • Silence

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 144 Films watched
  • 12 Average per month
  • 2.8 Average per week

Milestones

First Film

Fateful Findings

Jan 1

Most Watched

Baby Driver

3 times

Lady Bird

twice

The Room

twice

Last Film

Lady Bird

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
76 films
Comedy
62 films
Action
32 films
Sci Fi
26 films
Romance
26 films
Fantasy
24 films
Thriller
22 films
Family
20 films
Adventure
20 films
Horror
18 films
USA
114 films
UK
25 films
Japan
12 films
France
9 films
Germany
5 films
Canada
5 films
Netherlands
3 films
South Korea
3 films
Australia
2 films
Hong Kong
2 films
English
129 films
Japanese
14 films
Spanish
11 films
French
11 films
German
8 films
Italian
5 films
Russian
5 films
Korean
3 films
Cantonese
3 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 25 Added 1066

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Kia’s most liked review

The World's End

This review may contain spoilers. I can handle the truth.

This is a really great movie that I feel is unfortunately held back by its ending and a poorly resolved personal conflict.

I really enjoyed Wright's style and humor. His and Simon Pegg's writing really made the group dynamic work. However, I wish we got to see more of it…

More reviews

Kia’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Stalker
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Saving Christmas
Average weighted rating:

0.8

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

The Woods
Average weighted rating:

3.2

Films Kia watched in 2017

  • Lady Bird
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • The Graduate
  • The Disaster Artist
  • Elf
  • It's a Wonderful Life
  • The Polar Express
  • The Room
  • The Florida Project
  • The Shape of Water
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Lady Bird
  • The Simpsons Movie
  • Baby Driver
  • Captain Fantastic
  • Me and Earl and the Dying Girl
  • Honey, I Shrunk the Kids
  • Thor: Ragnarok
  • The Woods
  • Spy Kids
  • Hotarubi no Mori e
  • Hercules
  • Ferris Bueller's Day Off
  • Mamma Mia!
  • Lady Macbeth
  • The Rocky Horror Picture Show
  • The Lego Batman Movie
  • Do the Right Thing
  • The 400 Blows
  • Barton Fink
  • The Fisher King
  • Bad Things That Could Happen
  • The Dragon Lives Again
  • Enter the Dragon
  • Close Encounters of the Third Kind
  • Stand by Me
  • The Sound of Music
  • Good Burger
  • Train to Busan
  • The Sixth Sense
  • Infinity Train
  • Out of Sight
  • The Hudsucker Proxy
  • Good Time
  • Ocean's Eleven
  • Brigsby Bear
  • Penguins of Madagascar
  • Earth Girls Are Easy
  • Nightcrawler
  • Logan Lucky
  • Being There
  • All That Jazz
  • American Graffiti
  • The Room
  • Dunkirk
  • Hackers
  • Day for Night
  • House
  • The World's End
  • In a Heartbeat
  • Harold and Maude
  • Baby Driver
  • Moana
  • A Ghost Story
  • War for the Planet of the Apes
  • Frances Ha
  • The Big Sick
  • Life
  • X-Men: Days of Future Past
  • X-Men: First Class
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Pirates of the Caribbean: At World's End
  • Annie Hall
  • The Beguiled
  • John Wick
  • Baby Driver
  • Star Trek Beyond
  • Videodrome
  • Kicking and Screaming
  • Hot Fuzz
  • The Lobster
  • Ryusei-Kacho
  • Mystery Train
  • Tootsie
  • Young Frankenstein
  • Lost in Translation
  • The Silence of the Lambs
  • Wonder Woman
  • Obit
  • The Virgin Suicides
  • Mystic River
  • Minutemen
  • My Dinner with Andre
  • Stalker
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • The Big Lebowski
  • The Fifth Element
  • Mulholland Drive
  • The Alphabet
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • The Warriors
  • An American Werewolf in London
  • High School Musical 3: Senior Year
  • Eraserhead
  • The Grandmother
  • 20th Century Women
  • Grave of the Fireflies
  • Oldboy
  • My Entire High School Sinking Into the Sea
  • The Human Centipede (First Sequence)
  • After the Storm
  • Colossal
  • Your Name.
  • Almost Famous
  • Ocean Waves
  • Speed Racer
  • The Big Short
  • Hi Stranger
  • Who Killed Captain Alex?
  • Get Out
  • Sharknado 4: The 4th Awakens
  • Brazil
  • Beauty and the Beast
  • Beetlejuice
  • Logan
  • Ghost in the Shell
  • The Salesman
  • Saving Christmas
  • Hidden Figures
  • The Fly
  • The Red Turtle
  • Paterson
  • Green Room
  • 10 Cloverfield Lane
  • Silence
  • Sing Street
  • Back to the Future
  • Lion
  • Moonlight
  • Double Down
  • La La Land
  • Love Actually
  • Manchester by the Sea
  • Fateful Findings

World Map

Highly rated films Kia is yet to see

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Falsettos
  • Hans Zimmer: Live in Prague
  • One Love Manchester
  • LA 92
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Adventure Time: Islands

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more