Sort by

final rosie 🔪 has logged 223 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
Ouija

Ouija

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Lemonade

Lemonade

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Son of Joseph

The Son of Joseph

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dark Skies

Dark Skies

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Snowman

The Snowman

1982
×
Edit this entry  
27
King of Devil's Island

King of Devil's Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lemonade

Lemonade

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Sense8: Happy F*cking New Year

Sense8: Happy F*cking New Year

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
Sinbad and the Eye of the Tiger

Sinbad and the Eye of the Tiger

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
I Am Not a Serial Killer

I Am Not a Serial Killer

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★
Edit this entry  
23
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
22
if....

if....

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mädchen in Uniform

Mädchen in Uniform

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Pompeii

Pompeii

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Enemy

Enemy

2013
×
Read the review Edit this entry  
12
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Edit this entry  
09
Tremors

Tremors

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★½
Edit this entry  
06
Top of the Lake

Top of the Lake

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Aroma of Tea

The Aroma of Tea

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Balance

Balance

1989
×
Edit this entry  
04
The Boys Think They Have One on Foxy Grandpa, But He Fools Them

The Boys Think They Have One on Foxy Grandpa, But He Fools Them

1902
×
Edit this entry  
04
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Keep

The Keep

1983
×
★★★½
Edit this entry  
03
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
When We Lived in Miami

When We Lived in Miami

2013
×
Edit this entry  
01
Fury

Fury

2014
×
★★★
Edit this entry  
01
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★
Edit this entry  
30
'71

'71

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
No Escape

No Escape

2015
×
★½
Edit this entry  
29
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★½
Edit this entry  
29
20,000 Leagues Under the Sea

20,000 Leagues Under the Sea

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★
Edit this entry  
28
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
25
And Then There Were None

And Then There Were None

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★½
Edit this entry