Sort by

kidcoppola has logged 167 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Florence Foster Jenkins

Florence Foster Jenkins

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hope Springs

Hope Springs

2012
×
★★
Edit this entry  
22
All the Love You Cannes!

All the Love You Cannes!

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Destination Wedding

Destination Wedding

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
Murder Over New York

Murder Over New York

1940
×
★★
Edit this entry  
18
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★
Edit this entry  
15
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Beyond the Valley of the Dolls

Beyond the Valley of the Dolls

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Beyond the Valley of the Dolls

Beyond the Valley of the Dolls

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
Twilight

Twilight

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Songs from the Second Floor

Songs from the Second Floor

2000
×
★★★
Edit this entry  
15
The Stepford Wives

The Stepford Wives

2004
×
★★
Edit this entry  
13
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jackass: The Movie

Jackass: The Movie

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★
Edit this entry  
07
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The General

The General

1926
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Marple: 450 from Paddington

Marple: 450 from Paddington

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Murder She Said

Murder She Said

1961
×
★★★
Edit this entry  
17
A Night at the Opera

A Night at the Opera

1935
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★★★★
Edit this entry  
16
Sierra Burgess Is a Loser

Sierra Burgess Is a Loser

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Maverick

Maverick

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hurricane Bianca

Hurricane Bianca

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Catwalk

Catwalk

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Big Hit

The Big Hit

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Client

The Client

1994
×
★★★
Edit this entry  
21
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Taking Lives

Taking Lives

2004
×
★★
Edit this entry  
20
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★
Edit this entry  
10
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★★
Edit this entry  
10
Quigley Down Under

Quigley Down Under

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry