• Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★½

  • Free Guy

    ★★

  • The Green Knight

    ★★★★

  • The Suicide Squad

    ★★★

  • Jungle Cruise

    ★★½

  • Pig

    ★★★★

  • Black Widow

    ★★★

  • Luca

    ★★★

  • In the Heights

    ★★★½

  • F9

    ★★

  • Cruella

  • The Woman in the Window

    ★½

  • Voyagers

  • Godzilla vs. Kong

  • Zack Snyder's Justice League

  • Raya and the Last Dragon

  • The United States vs. Billie Holiday

  • The Mauritanian

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★½

  • In the Earth

    ★★½

  • The Little Things

    ★★

  • News of the World

  • Wonder Woman 1984

    ★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

  • Hillbilly Elegy

  • Mank

  • Borat Subsequent Moviefilm

  • Rebecca

  • Soul

    ★★½

  • French Exit

  • The Trial of the Chicago 7

  • Lovers Rock

  • Wolfwalkers

  • The Devil All the Time

  • Nomadland

  • New Order

    ★★

  • One Night in Miami...

  • Pieces of a Woman

    ★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • The New Mutants

  • Tenet

    ★★★

  • Unhinged

  • Hamilton

  • Da 5 Bloods

    ★★★½

  • My Octopus Teacher

    ★★★

  • The Hunt

    ★★★

  • A Quiet Place Part II

    ★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • Onward

    ★★★½

  • Emma.

    ★★★

  • The Call of the Wild

    ★★

  • The Father

  • Minari

    ★★★½

  • The Social Dilemma

  • Palm Springs

    ★★★½

  • Downhill

    ★★

  • Promising Young Woman

  • Shirley

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★

  • The Courier

  • Never Rarely Sometimes Always

  • Boys State

  • Kajillionaire

  • Dick Johnson Is Dead

    ★★★★

  • Cats

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★

  • Bombshell

  • Little Women

    ★★★½

  • The Gentlemen

    ★★★

  • 1917

    ★★★★

  • Richard Jewell

    ★★★

  • Lady and the Tramp

    ★★½