Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Stalker

Stalker

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Scandal

Scandal

1950
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Stray Dog

Stray Dog

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ivan the Terrible, Part II: The Boyars' Plot

Ivan the Terrible, Part II: The Boyars' Plot

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ivan the Terrible, Part I

Ivan the Terrible, Part I

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Quiet Duel

The Quiet Duel

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Small Engine Repair

Small Engine Repair

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
La Terra Trema

La Terra Trema

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Drunken Angel

Drunken Angel

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
One Wonderful Sunday

One Wonderful Sunday

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Touch of Class

A Touch of Class

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
No Regrets for Our Youth

No Regrets for Our Youth

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Private Life of Sherlock Holmes

The Private Life of Sherlock Holmes

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Men Who Tread on the Tiger's Tail

The Men Who Tread on the Tiger's Tail

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sanshiro Sugata Part Two

Sanshiro Sugata Part Two

1945
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
Read the review Edit this entry  
14
Louisiana Story

Louisiana Story

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Most Beautiful

The Most Beautiful

1944
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Le Million

Le Million

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sanshiro Sugata

Sanshiro Sugata

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Silence

Silence

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
F9

F9

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Fate of the Furious

The Fate of the Furious

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry