Nicolas has logged 100 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Schumacher

Schumacher

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★½
Edit this entry  
22
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spring

Spring

2014
×
★★★½
Edit this entry  
12
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Chinese Puzzle

Chinese Puzzle

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Made in Italy

Made in Italy

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
Old

Old

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Nile Hilton Incident

The Nile Hilton Incident

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Kingdom: Ashin of the North

Kingdom: Ashin of the North

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Titane

Titane

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Silence of the Sea

The Silence of the Sea

1949
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
09
How I Became a Superhero

How I Became a Superhero

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Edit this entry  
01
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The First Day of the Rest of Your Life

The First Day of the Rest of Your Life

2008
×
★★★½
Edit this entry  
26
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Three Days of the Condor

Three Days of the Condor

1975
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★½
Edit this entry  
01
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
Il Divo

Il Divo

2008
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Three Burials of Melquiades Estrada

The Three Burials of Melquiades Estrada

2005
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Homesman

The Homesman

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Pool

The Pool

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
Attenborough's Life in Colour

Attenborough's Life in Colour

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Night Clerk

The Night Clerk

2020
×
★★
Edit this entry  
03
Land and Freedom

Land and Freedom

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Perfect Sense

Perfect Sense

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Croods

The Croods

2013
×
★★★½
Edit this entry  
25
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Mission

The Mission

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Captain Conan

Captain Conan

1996
×
★★★★
Edit this entry  
04
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry