• The Last Duel

    The Last Duel

    ★★★★

    This film does such a great job at using different viewpoints to explain the medieval justice system and the place of women in that medieval society, without it ever feeling too contrived or expository.
    The cast is stellar, Adam Driver's a superstar and it's great to see Jodie Comer shine in that sort of big budget movie.

  • Montre jamais ça à personne

    Montre jamais ça à personne

    ★★★★

    Il a tous les flows, il sera jamais sec
    Ablaye et Skread, il va jamais perdre.
    Ils ont commencé dans une salle des fêtes, ils vont devenir ce qu'ils voulaient être

  • Open Your Eyes

    Open Your Eyes

    ★★★★

    Thought I'd finally give this film a shot and now I don't even know what's real anymore

  • No Time to Die

    No Time to Die

    ★★★½

    I'm so offended at that underuse of Ana de Armas

  • Midnight Mass

    Midnight Mass

    ★★★★½

    That's one hell of a way to interpret the Scriptures.

  • Dune

    Dune

    ★★★★½

    You know when you see a movie and you know in your core it's one of the greatest things ever made and you can't look away. That.

    The feeling of vastness and grandeur is what I think audiences would expect from a Nolan film, but I've never felt the sensation of bigness as much as in this movie. Everything just feels and looks huge, to the point a normal cinema screen feels kind of small.

  • Akira

    Akira

    ★★★★

    Akira animators : "hold our beers".

  • Tim's Vermeer

    Tim's Vermeer

    Some would say using optics to recreate a Vermeer doesn't make you a Vermeer and they'd be right, but that's not what this documentary is about. It doesn't try to take away Vermeer's artistry behind the technique, it just focuses on testing the technique that allowed, according to Tim's theory, Vermeer's artistry to come to life.
    Just like how explaining the sfumato technique doesn't take away from Da Vinci's artworks.
    Maybe the movie lacks counter-arguments that rule out Tim's theory but Tim's dedication and willingness to go the extra mile to test his idea is really what's gripping about this.

  • Beasts of the Southern Wild

    Beasts of the Southern Wild

    ★★★½

    "No crying" says Wink.
    I failed Wink.

  • The Vast of Night

    The Vast of Night

    ★★★½

    Proof you don't need a gazillion dollar budget to make a tight little thriller about aliens.
    And those long shots were pretty sweet

  • Another Round

    Another Round

    ★★★★

    This film does such a perfect job at portraying both the destructive and seductive sides of alcohol abuse and how slippery that slope is if you're not careful. Mads Mikkelsen is once again excellent.

  • 1917

    1917

    ★★★★½

    Still should have won Best Director.