Nicolas has written 45 reviews for films during 2020.

  • The Imitation Game

    The Imitation Game

    ★★★½

    An important story. A conventional film.

  • Alien³

    Alien³

    ★★★

    Tbh it's not as bad as I expected, but it's also a bit devoid of something really interesting. It looks pretty good but at the same time it feels like they could have used the concept of prison much better instead of just constant running in corridors (with a couple scenes in other spaces, granted). You can clearly sense there was potential that was wasted by a horrific production.

  • Munich

    Munich

    ★★★★

    Munich is a great movie that deals with the faillible nature of convictions and where the limits of those convictions are, as the characters's descent into violence makes less and less sense when they slowly start realizing they're somehow becoming what they're hunting, and that what they're hunting is not devoid of legitimate reasons to fight for what they believe in.

  • Rome, Open City

    Rome, Open City

    ★★★★

    A classic for a reason.
    Not one to watch to cheer you up, but Rossellini depicts with great realism the ordeal of the Roman population during WW2 through a couple of characters belonging to the resistance, and the ones hunting them down. Directed masterfully, the film manages to make you feel the great threat that weighs on these men and women at all times, and how they can never fully know who could be trustworthy.

  • Attack the Block

    Attack the Block

    ★★★★

    I've seen this a couple times now, and every time, it delivers. It's short enough to be completely packed with action and it's really good fun, not one minute is wasted. A real little gem that more people should watch. John Boyega shines as bright as the teeth of these big alien gorilla wolf motherfuckas.

  • Drive

    Drive

    ★★★★½

    Still impeccable.

  • The Christmas Chronicles: Part Two

    The Christmas Chronicles: Part Two

    ★★

    The first one was surprisingly decent but this just made me nauseous on "christmas spirit".

  • Midway

    Midway

    ★★★

    Yes, it's one dimensional
    Yes, it's very heroic and patriotic
    Yes it lacks nuance
    Yes, it's exactly the kind of big budget Hollywood type of war film you'd expect
    Yes, you can almost feel the green screen at points

    But I happen to love dogfights and fighter planes, so I really didn't need much to enjoy it.
    If you don't expect much, it does the job.

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★

    I didn't hate it as much as I expected, but Rian Johnson deserved better, and all the interesting things from this trilogy came from him.
    This one is about nothing but cashing in on the biggest franchise of all times.

  • Joker

    Joker

    I want to inject Hildur Guðnadóttir's score straight into my veins

  • Tenet

    Tenet

    ★★★½

    You can't fault Nolan for trying to do things, that's for sure. Big visuals, big production, big concept, enough for the film to remain entertaining. But he may have crossed the line between complicated concept to convoluted mess here. There's a problem when you spend the whole movie wondering if it actually makes any sense, where the characters have no motivation other than serving the plot. It's time travel stretched to its most nonsensical pinnacle, when time travel is usually full of paradoxes to start with.

  • The Spanish Apartment

    The Spanish Apartment

    ★★★★

    "J'ai, en général, jamais su pourquoi j'étais là où j'étais."