• Akira

    Akira

    ★★★★

    Akira animators : "hold our beers".

  • Tim's Vermeer

    Tim's Vermeer

    Some would say using optics to recreate a Vermeer doesn't make you a Vermeer and they'd be right, but that's not what this documentary is about. It doesn't try to take away Vermeer's artistry behind the technique, it just focuses on testing the technique that allowed, according to Tim's theory, Vermeer's artistry to come to life.
    Just like how explaining the sfumato technique doesn't take away from Da Vinci's artworks.
    Maybe the movie lacks counter-arguments that rule out Tim's theory but Tim's dedication and willingness to go the extra mile to test his idea is really what's gripping about this.

  • Beasts of the Southern Wild

    Beasts of the Southern Wild

    ★★★½

    "No crying" says Wink.
    I failed Wink.

  • The Vast of Night

    The Vast of Night

    ★★★½

    Proof you don't need a gazillion dollar budget to make a tight little thriller about aliens.
    And those long shots were pretty sweet

  • Another Round

    Another Round

    ★★★★

    This film does such a perfect job at portraying both the destructive and seductive sides of alcohol abuse and how slippery that slope is if you're not careful. Mads Mikkelsen is once again excellent.

  • 1917

    1917

    ★★★★½

    Still should have won Best Director.

  • The New Mutants

    The New Mutants

    ★★

    I wonder if this kept getting delayed because they kept cutting and recutting it into this amorphous film, or if they kept delaying it because they realized they'd created a monster worse than anything this pseudo mutant horror freak show had to offer.

  • 12 Years a Slave

    12 Years a Slave

    ★★★★½

    Not only is this a brilliant film, it's also an incredibly important one.
    I don't understand how I could have seen it before and yet remembered so little.

  • Chinese Puzzle

    Chinese Puzzle

    ★★★★

    I have a point B problem too

  • Made in Italy

    Made in Italy

    ★★½

    That movie's not completely unpleasant (mostly because of Toscana) but they pretty much ticked all the boxes of clichés you'd expect from a story like this in that father son relationship

  • The Nile Hilton Incident

    The Nile Hilton Incident

    ★★★★

    There is something about a not-too-clean chainsmoking cop trying to solve a crime linked to the absolutely corrupt world of Egyptian politics that pulls you in and never lets go.

  • Old

    Old

    ★★★

    It's easy to get sucked into it and have a good time watching this, but afterwards it ends up feeling a bit flat, like a succession of events and scenes more than a film as a whole.