Nicolas has written 15 reviews for films rated ★★½ .

  • Angèle

    Angèle

    ★★½

    Ayant vu tout ce qui s'est passé avec Angèle depuis son succès fulgurant, rien dans ce documentaire n'est vraiment surprenant, malgré quelques moments peut être moins connus où elle montre plus de vulnérabilité ou de frustration face à des évènements hors de son contrôle.
    Le meilleur moment c'est quand même quand la mamie exprime sa jalousie envers Pépette.

  • Red Notice

    Red Notice

    ★★½

    Now that I've literally just finished it, I can't remember why i even thought it would be a good idea to watch it

  • Jurassic World: Fallen Kingdom

    Jurassic World: Fallen Kingdom

    ★★½

    Isn't there a point where someone tells all the studio execs "wtf? why?"

  • Made in Italy

    Made in Italy

    ★★½

    That movie's not completely unpleasant (mostly because of Toscana) but they pretty much ticked all the boxes of clichés you'd expect from a story like this in that father son relationship

  • Kingdom: Ashin of the North

    Kingdom: Ashin of the North

    ★★½

    This is like a long prequel episode of Kingdom and as that it's rather nice, but if you consider it as a film of its own, it's going nowhere.

  • Peter Pan

    Peter Pan

    ★★½

    I can't believe Hook was made 10+ years prior to this and it still looks 10 times better

  • Hitch

    Hitch

    ★★½

    I can believe falling for Eva Mendes, despite all the clichés and terrible things this film has to offer

  • Blinded by the Light

    Blinded by the Light

    I understand the obsesiveness one can have for an artist, and this film showcases that unashamedly, but it is subtle like a jackhammer and follows every single trope a movie with that pitch could follow, which ends up making it feel a bit hollow behind that Springsteen poster.

  • The Lion King

    The Lion King

    ★★½

    Except from a technological and financial (Disney!) standpoint, what was the point of remaking the original Lion King?
    Cos these stiff, inexpressive looking animals are really not emotionally convincing, and everything else is pretty much exactly the same.

  • Raoul Taburin

    Raoul Taburin

    ★★½

    A nice little viewing, that does a good job at preserving the poetic sentiment of Sempé's book, but alas the film doesn't really go anywhere and the narration gets a bit old after a while. Show, don't tell.

  • The Aeronauts

    The Aeronauts

    ★★½

    There’s some good aerial shots, the actors aren’t too bad, but that's pretty much it. It’s completely devoid of any emotional weight.

  • Captain Marvel

    Captain Marvel

    ★★½

    Another stale cookie in the MCU cookie jar