Nicolas has written 41 reviews for films rated ★★★½ .

  • Pleasure

    Pleasure

    ★★★½

    Although the theme of success and what it can cost is a bit run-of-the-mill, setting it in the porn business gives it a kick that is refreshing without feeling unnecessarily provocative. Not judging the character for her choice also helped for the film not to fall in the easy take of showing the porn business inherently evil, it is more about showing how it can turn bad. The fact that most supporting roles are played by porn talents and other people in the business helps make it feel immersive, almost documentarian in a way.

  • No Time to Die

    No Time to Die

    ★★★½

    I'm so offended at that underuse of Ana de Armas

  • Tim's Vermeer

    Tim's Vermeer

    Some would say using optics to recreate a Vermeer doesn't make you a Vermeer and they'd be right, but that's not what this documentary is about. It doesn't try to take away Vermeer's artistry behind the technique, it just focuses on testing the technique that allowed, according to Tim's theory, Vermeer's artistry to come to life.
    Just like how explaining the sfumato technique doesn't take away from Da Vinci's artworks.
    Maybe the movie lacks counter-arguments that rule out Tim's theory but Tim's dedication and willingness to go the extra mile to test his idea is really what's gripping about this.

  • Beasts of the Southern Wild

    Beasts of the Southern Wild

    ★★★½

    "No crying" says Wink.
    I failed Wink.

  • The Vast of Night

    The Vast of Night

    ★★★½

    Proof you don't need a gazillion dollar budget to make a tight little thriller about aliens.
    And those long shots were pretty sweet

  • A League of Their Own

    A League of Their Own

    ★★★½

    It feels a bit formulaic at times, but it's still a pretty good baseball film with good laughs and a real soul

  • An American Pickle

    An American Pickle

    ★★★½

    Although the whole plotline about family and the importance of it all feels like reheated microwaved pizza, I was pleasantly surprised how subtle some of the jokes were for a Seth Rogen movie and how they drew attention to dubious things about modern American society without being too insistant. But it also showed how some things vastly improved too.
    Not massively memorable but a better time than I was expecting watching this.

  • Titane

    Titane

    ★★★½

    It's the kind of movie you need to sit with and digest a little to know what it really feels like to you.

  • Bo Burnham: Inside

    Bo Burnham: Inside

    ★★★½

    "And now my stupid friends are having stupid children"

    No one has described being in your late 20s/early 30s as well.

  • Land and Freedom

    Land and Freedom

    ★★★½

    Land And Freedom walked so The Wind That Shakes The Barley could run.
    But still, a too rare and good movie about the Spanish civil war

  • Perfect Sense

    Perfect Sense

    ★★★½

    I'd lose all my senses for Eva Green to call me "sailor" once.

  • The Mission

    The Mission

    ★★★½

    Masterful score and brilliant cinematography, but alas the script falls short of being fully engaging, which is a shame considering the subject matter.