• Up

    ★★★½

  • Thirst

    ★★★

  • Pineapple Express

    ★★★

  • Step Brothers

    ★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★½

  • WALL·E

    ★★★★

  • Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

    ★★★

  • In Bruges

    ★★★★

  • Cloverfield

    ★★★★

  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

    ★★½

  • Juno

    ★★★★

  • Superbad

    ★★★★

  • Hot Fuzz

    ★★★★½

  • 300

    ★★★★

  • Saw III

    ★★★

  • Night at the Museum

    ★★

  • Little Man

    ½

  • Pan's Labyrinth

    ★★★

  • The Girl Who Leapt Through Time

    ★★★★

  • The Hills Have Eyes

    ★★★½

  • Kidulthood

    ★★★

  • Little Miss Sunshine

    ★★★★

  • V for Vendetta

    ★★★★★

  • Saw II

    ★★★★½

  • Doom

    ★½

  • Sympathy for Lady Vengeance

    ★★★★★

  • The Notebook

    ★★★★

  • White Chicks

    ★★★★★

  • New York Minute

  • Van Helsing

    ★★

  • Mean Girls

    ★★★

  • Kill Bill: Vol. 2

  • Shaun of the Dead

    ★★★★★

  • Oldboy

    ★★★★★

  • The Matrix Revolutions

    ★★½

  • Elf

    ★★★

  • School of Rock

    ★★★½

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★

  • Lost in Translation

  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

    ★★★½

  • Finding Nemo

    ★★★

  • Identity

    ★★★★

  • Final Destination 2

    ★★★½

  • Catch Me If You Can

    ★★★½

  • 28 Days Later

    ★★★★

  • The Ring

    ★★★★

  • Red Dragon

    ★★★½

  • Minority Report

  • Eight Legged Freaks

  • Sympathy for Mr. Vengeance

    ★★★★★

  • Ichi the Killer

    ★½

  • Monsters, Inc.

    ★★★★

  • The Others

    ★★★½

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • Shrek

    ★★★★★

  • Amélie

    ★★★½

  • Donnie Darko

    ★★★★

  • The Emperor's New Groove

    ★★★★★

  • How the Grinch Stole Christmas

    ★★★★

  • Werckmeister Harmonies

    ★★★

  • Chicken Run

    ★★★½

  • Gladiator

    ★★★½

  • Final Destination

    ★★★★

  • The Green Mile

    ★★★★★

  • Audition

    ★★★½

  • American Beauty

    ★★★½

  • South Park: Bigger, Longer & Uncut

    ★★★★

  • The Mummy

    ★★★½

  • The Matrix

    ★★★★★

  • The Blair Witch Project

    ★★★★

  • A Bug's Life

    ★★★½

  • The Waterboy

    ★★★★