Sort by

kieran has logged 380 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Nimona

Nimona

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Boy and the Heron

The Boy and the Heron

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Computer Animation Magic

Computer Animation Magic

1986
×
Edit this entry  
29
Doctor Who: The Church on Ruby Road

Doctor Who: The Church on Ruby Road

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Doctor Who: The Giggle

Doctor Who: The Giggle

2023
×
Read other review Edit this entry  
29
Magnificent Warriors

Magnificent Warriors

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hi Stranger

Hi Stranger

2016
×
Read the review Edit this entry  
28
Wonka

Wonka

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Cowboys & Aliens

Cowboys & Aliens

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The First Love

The First Love

1989
×
Read the review Edit this entry  
24
John Carter

John Carter

2012
×
★★★
Edit this entry  
24
The Return of Godzilla

The Return of Godzilla

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Conan the Barbarian

Conan the Barbarian

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Godzilla Minus One

Godzilla Minus One

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Patlabor: The Movie

Patlabor: The Movie

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ghost in the Shell 2: Innocence

Ghost in the Shell 2: Innocence

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Yuki's Sun

Yuki's Sun

1972
×
Edit this entry  
20
The Baby of Mâcon

The Baby of Mâcon

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Excalibur

Excalibur

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Zardoz

Zardoz

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Mechanics of Love

The Mechanics of Love

1955
×
Read the review Edit this entry  
18
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Virtual Combat

Virtual Combat

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sorceress

Sorceress

1995
×
★★★★
Edit this entry  
15
Schlock! The Secret History of American Movies

Schlock! The Secret History of American Movies

2001
×
Read the review Edit this entry  
15
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★
Edit this entry  
15
Hollywood: No Sex, Please!

Hollywood: No Sex, Please!

2018
×
Edit this entry  
13
How to Get Revenge

How to Get Revenge

1989
×
Read the review Edit this entry  
13
Savage Streets

Savage Streets

1984
×
★★★
Edit this entry  
13
Doctor Who: The Giggle

Doctor Who: The Giggle

2023
×
Read the review Edit this entry  
13
Doctor Who: Wild Blue Yonder

Doctor Who: Wild Blue Yonder

2023
×
Edit this entry  
12
Shane Gillis: Beautiful Dogs

Shane Gillis: Beautiful Dogs

2023
×
Read the review Edit this entry  
12
Shane Gillis: Live in Austin

Shane Gillis: Live in Austin

2021
×
Edit this entry  
12
Deva Zan

Deva Zan

2016
×
Edit this entry  
11
It’s Only a Movie

It’s Only a Movie

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Superman

Superman

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
RoboCop 3

RoboCop 3

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Vampyros Lesbos

Vampyros Lesbos

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
You, Me and Him

You, Me and Him

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Celluloid Closet

The Celluloid Closet

1995
×
Edit this entry  
02
Skin: A History of Nudity in the Movies

Skin: A History of Nudity in the Movies

2020
×
Read the review Edit this entry  
02
Angel

Angel

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry