Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
18
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
In the Bedroom

In the Bedroom

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Of Mice and Men

Of Mice and Men

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dark Victory

Dark Victory

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Love Affair

Love Affair

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Goodbye, Mr. Chips

Goodbye, Mr. Chips

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wuthering Heights

Wuthering Heights

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Departed

The Departed

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Queen

The Queen

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Letters from Iwo Jima

Letters from Iwo Jima

2006
×
Read the review Edit this entry  
23
Babel

Babel

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Sting

The Sting

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Touch of Class

A Touch of Class

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Doctor Dolittle

Doctor Dolittle

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Guess Who's Coming to Dinner

Guess Who's Coming to Dinner

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Annie

Annie

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
02
High Society

High Society

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★½
Edit this entry  
27
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry