• La La Land

    La La Land

    ★★★★½

    just had my first real *stares into the camera like i’m on the office* moment when my mum said this was shite fifteen minutes in and now it’s over, she’s upset and telling me she’s heartbroken

  • The Pianist

    The Pianist

    ★★★★

    the acting in this was brilliant


    [33/563 of my best picture nominees watch]

  • Gangs of New York

    Gangs of New York

    ★★★

    definitely the scorsese film i’ve liked most so far but i’m literally not going to remember any of this besides cameron diaz? i mean it was fine but


    [32/563 of my best picture nominees watch]

  • Chicago

    Chicago

    ★★★★★

    my favorite new year tradition is this being my first movie of the year no matter what. i love this so, so much <3 


    [31/563 of my best picture nominees watch]

  • A Beautiful Mind

    A Beautiful Mind

    ★★★

    omg mark cohen king of filmmaking went to princeton?


    [30/563 of my best picture nominees watch]

  • Moulin Rouge!

    Moulin Rouge!

    ★★★★★

    there’s no other movie that makes me feel as heartbroken as this one does when the credits start rolling. this movie is such a masterpiece and somehow i still always forget just how good it is every rewatch


    [29/563 of my best picture nominees watch]

  • Gosford Park

    Gosford Park

    ★★★★

    holy shit i really wasn’t sure what to make of this but i absolutely loved it!! definitely a little slow at times and got a bit predictable nearer the end but such a fun watch


    [28/563 of my best picture nominees watch]

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★

    the l in lesbian stands for legolas


    [27/563 of my best picture nominees watch]

  • In the Bedroom

    In the Bedroom

    ★★★★

    sissy spacek that’s it that’s the review


    [26/563 of my best picture nominees watch]

  • Of Mice and Men

    Of Mice and Men

    ★★★

    i read this in english class at school and this is just another story that i didn’t really ever care for much, so i don’t think i’ll ever enjoy an adaptation of this that much. definitely not the worst movie nominated from this year, but nowhere near the best imo


    [25/563 of my best picture nominees watch]

  • Gone with the Wind

    Gone with the Wind

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    scarlett o’hara is an interesting character, and i don’t think anyone could have played her as well as vivien leigh did. i found almost every character in this insufferable, and yet, while she was whiny, annoying and so stubborn, i didn’t find her half as annoying as some of the others. when i was younger, and would throw tantrums, my mum would call me scarlett o’hara and laugh. i never understood it til now. i think i’ll be thinking about…

  • Dark Victory

    Dark Victory

    ★★★

    the three stars are for bette davis ONLY


    [23/563 of my best picture nominees watch]