emily has logged 120 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Green Room

Green Room

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Drive

Drive

2011
×
★★
Edit this entry  
20
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Absence of Malice

Absence of Malice

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Christmas Prince: The Royal Baby

A Christmas Prince: The Royal Baby

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Coffee for All

Coffee for All

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Noelle

Noelle

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
A Christmas Prince: The Royal Wedding

A Christmas Prince: The Royal Wedding

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
A Nasty Piece of Work

A Nasty Piece of Work

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★
Edit this entry  
09
The Stuff

The Stuff

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
A Cinderella Story: Christmas Wish

A Cinderella Story: Christmas Wish

2019
×
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Searching

Searching

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Uncanny Annie

Uncanny Annie

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Spider

The Spider

1958
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Emelie

Emelie

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Eli

Eli

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
XX

XX

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
It

It

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry