Sort by

killvmaimm has logged 402 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
RRR

RRR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Deleter

Deleter

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Lady Chatterley's Lover

Lady Chatterley's Lover

2022
×
★★½
Edit this entry  
27
My Teacher

My Teacher

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Avatar

Avatar

2009
×
★★½
Edit this entry  
12
Il Mare

Il Mare

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Nocebo

Nocebo

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Where Is the Friend's House?

Where Is the Friend's House?

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Slumberland

Slumberland

2022
×
Read the review Edit this entry  
18
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★
Edit this entry  
16
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★½
Edit this entry  
14
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★
Edit this entry  
05
Enola Holmes 2

Enola Holmes 2

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Smile

Smile

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Silent Night

Silent Night

2021
×
★★
Edit this entry  
30
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry  
30
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★½
Edit this entry  
27
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The School for Good and Evil

The School for Good and Evil

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mr. Harrigan's Phone

Mr. Harrigan's Phone

2022
×
★½
Edit this entry  
11
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
Read the review Edit this entry  
25
Black Mirror: Hated in the Nation

Black Mirror: Hated in the Nation

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
Black Mirror: Men Against Fire

Black Mirror: Men Against Fire

2016
×
★★½
Edit this entry  
23
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★
Edit this entry  
22
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Edit this entry  
20
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Speak No Evil

Speak No Evil

2022
×
★★★½
Edit this entry  
19
Fresh

Fresh

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Invitation

The Invitation

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Belko Experiment

The Belko Experiment

2016
×
★★½
Edit this entry  
11
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Where the Crawdads Sing

Where the Crawdads Sing

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Black Mirror: Shut Up and Dance

Black Mirror: Shut Up and Dance

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry