Sort by

killvmaimm has logged 66 entries for films during July 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
300

300

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cousins

Cousins

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
19
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hannibal

Hannibal

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ms. Marvel

Ms. Marvel

2022
×
★★★
Edit this entry  
15
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Justice League

Justice League

2017
×
Read the review Edit this entry  
14
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Incantation

Incantation

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Central Station

Central Station

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Sea Beast

The Sea Beast

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sinister

Sinister

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lilya 4-ever

Lilya 4-ever

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Lady Vengeance

Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Allegiant

Allegiant

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Insurgent

Insurgent

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Divergent

Divergent

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lamb

Lamb

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry