Kim has logged 18 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★
Edit this entry  
24
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Edit this entry  
24
Knocked Up

Knocked Up

2007
×
★★★
Edit this entry  
24
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Others

The Others

2001
×
★★★★
Edit this entry  
30
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★
Edit this entry  
30
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★★
Edit this entry  
29
Until the End of the World

Until the End of the World

1991
×
★★★
Edit this entry  
29
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Edit this entry  
17
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
Edit this entry  
17
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
Edit this entry  
18
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★
Edit this entry  
18
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
Edit this entry  
31
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★
Edit this entry  
20
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★★
Edit this entry  
12
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry