Sort by

Kait has logged 85 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Soapdish

Soapdish

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Little

Little

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Feels

The Feels

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
I Love You, Now Die: The Commonwealth v. Michelle Carter

I Love You, Now Die: The Commonwealth v. Michelle Carter

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Oath

The Oath

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Vice

Vice

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Home Again

Home Again

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Father of the Bride

Father of the Bride

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dick

Dick

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
27 Dresses

27 Dresses

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Juliet, Naked

Juliet, Naked

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Susan Powell: An ID Murder Mystery

Susan Powell: An ID Murder Mystery

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry