Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Edit this entry  
27
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Come True

Come True

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Shock Waves

Shock Waves

1977
×
★★★★
Edit this entry  
22
Piranha 3D

Piranha 3D

2010
×
★★★★
Edit this entry  
22
Ghidorah, the Three-Headed Monster

Ghidorah, the Three-Headed Monster

1964
×
★★★
Edit this entry  
20
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Toby Dammit

Toby Dammit

1968
×
Edit this entry  
15
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★
Edit this entry  
15
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Transformers

Transformers

2007
×
★★★★
Edit this entry  
13
Life

Life

1999
×
★★★
Edit this entry  
11
Pusher

Pusher

1996
×
★★★★
Edit this entry  
10
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★★
Edit this entry  
10
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Edit this entry  
08
Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Menu

The Menu

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
White Elephant

White Elephant

2022
×
★★★
Edit this entry  
03
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Edit this entry  
02
White Noise

White Noise

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Joe

Joe

1970
×
★★★★
Edit this entry  
02
Election

Election

2005
×
★★★★
Edit this entry  
01
High Plains Drifter

High Plains Drifter

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Underwater

Underwater

2020
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
31
S.W.A.T.

S.W.A.T.

2003
×
★★★
Edit this entry  
29
Scooby-Doo! and the Witch's Ghost

Scooby-Doo! and the Witch's Ghost

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Belly

Belly

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Black Coal, Thin Ice

Black Coal, Thin Ice

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
Nothing but Trouble

Nothing but Trouble

1991
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
Read the review Edit this entry  
21
Jurassic World Dominion

Jurassic World Dominion

2022
×
★★
Edit this entry  
20
Black Adam

Black Adam

2022
×
Read the review Edit this entry  
19
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Walker

Walker

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
Read the review Edit this entry  
12
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
You’ve Never Been Completely Honest

You’ve Never Been Completely Honest

2022
×
Edit this entry  
11
Cat and Mouse

Cat and Mouse

1960
×
Edit this entry  
11
Time Piece

Time Piece

1965
×
Edit this entry  
11
Drums West

Drums West

1961
×
Edit this entry  
07
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
American Movie

American Movie

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Cure

Cure

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★★★
Edit this entry