• Black Christmas

    ★★★★

  • The Conversation

    ★★★★★

  • Godzilla vs. Mechagodzilla

    ★★★★

  • Blazing Saddles

    ★★★★

  • Badlands

    ★★★★

  • F for Fake

    ★★★★★

  • The Friends of Eddie Coyle

    ★★★★

  • Paper Moon

    ★★★★★

  • The Long Goodbye

    ★★★★★

  • The Hot Rock

    ★★★★★

  • Harold and Maude

    ★★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★

  • $

    ★★★

  • The French Connection

    ★★★★★

  • McCabe & Mrs. Miller

    ★★★★

  • Army of Shadows

    ★★★★★

  • Midnight Cowboy

    ★★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • The Graduate

    ★★★★★

  • Dont Look Back

    ★★★★

  • Blow-Up

    ★★★★★

  • Persona

    ★★★★

  • Tokyo Drifter

    ★★★★

  • Red Desert

    ★★★

  • Band of Outsiders

    ★★★★

  • The Raven

    ★★★★

  • The Hustler

    ★★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • Breathless

    ★★★

  • Anatomy of a Murder

    ★★★★

  • House on Haunted Hill

    ★★★★

  • Vertigo

    ★★★★★

  • The Killing

    ★★★★★

  • Rififi

    ★★★★★

  • On the Waterfront

    ★★★★

  • The Asphalt Jungle

    ★★★★

  • The Third Man

    ★★★★★

  • Casablanca

    ★★★★

  • The Maltese Falcon

    ★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★

  • The Adventures of Robin Hood

    ★★★

  • The Man Who Knew Too Much

    ★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • M

    ★★★★