• Do the Right Thing

    ★★★★★

  • Mystery Train

    ★★★

  • The Return of Swamp Thing

    ★★★★★

  • Bill & Ted's Excellent Adventure

    ★★★★

  • The Vanishing

    ★★★★★

  • The Thin Blue Line

    ★★★★★

  • Police Story 2

    ★★★★

  • Die Hard

    ★★★★

  • Broadcast News

    ★★★★★

  • The Princess Bride

    ★★★★

  • RoboCop

    ★★★★★

  • Predator

    ★★★★

  • Hard Ticket to Hawaii

    ★★★★

  • Raising Arizona

    ★★★★

  • Where Is My Friend's House?

    ★★★★

  • True Stories

    ★★★★★

  • Manhunter

    ★★★★★

  • Blue Velvet

    ★★★★★

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★

  • Big Trouble in Little China

    ★★★★

  • Down by Law

    ★★★★★

  • Police Story

    ★★★★★

  • Clue

    ★★★★★

  • Better Off Dead...

    ★★★★★

  • After Hours

    ★★★★

  • Back to the Future

    ★★★

  • The Goonies

    ★★★

  • Mishima: A Life in Four Chapters

    ★★★★

  • The Breakfast Club

    ★★★★

  • Dune

    ★★★★

  • Body Double

    ★★★★★

  • The Hit

    ★★★★★

  • Ghostbusters

    ★★★

  • This Is Spinal Tap

    ★★★★

  • Sixteen Candles

  • Stranger Than Paradise

    ★★★★★

  • Repo Man

    ★★★★

  • Scarface

    ★★★★★

  • The Big Chill

    ★★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★★

  • Videodrome

    ★★★★★

  • The Slumber Party Massacre

    ★★★

  • The Thing

    ★★★★★

  • Blade Runner

    ★★★★

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★

  • Mad Max 2

    ★★★★

  • Vernon, Florida

    ★★★★★

  • The Evil Dead

    ★★★★

  • Blow Out

    ★★★★★

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★

  • Escape from New York

    ★★★★★

  • Ms .45

    ★★★★★

  • Thief

    ★★★★★

  • Dressed to Kill

    ★★★★

  • Caddyshack

    ★★★

  • The Blues Brothers

    ★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★

  • The Driller Killer

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★★

  • Mad Max

    ★★★

  • Invasion of the Body Snatchers

    ★★★★★

  • The Deer Hunter

    ★★★★

  • Halloween

    ★★★★

  • Gates of Heaven

    ★★

  • Days of Heaven

    ★★★★

  • Blue Collar

    ★★★★★

  • House

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★

  • Mikey and Nicky

    ★★★★★

  • The Killing of a Chinese Bookie

    ★★★★★