Sort by

KingBrandis has logged 75 entries for films during July 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Halloween Tree

The Halloween Tree

1993
×
★★★★
Edit this entry  
30
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
King Kong Lives

King Kong Lives

1986
×
★★★
Edit this entry  
29
Wanda Sykes: What Happened… Ms. Sykes?

Wanda Sykes: What Happened… Ms. Sykes?

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Demons

Demons

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Attack of the Giant Leeches

Attack of the Giant Leeches

1959
×
★★
Edit this entry  
25
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Giant Gila Monster

The Giant Gila Monster

1959
×
★★½
Edit this entry  
24
Gappa, the Triphibian Monster

Gappa, the Triphibian Monster

1967
×
★★★
Edit this entry  
24
Basket Case

Basket Case

1982
×
★★★½
Edit this entry  
23
Cigarette Burns

Cigarette Burns

2005
×
★★★½
Edit this entry  
23
Beast from Haunted Cave

Beast from Haunted Cave

1959
×
★★½
Edit this entry  
23
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1990
×
★★★★
Edit this entry  
21
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Lady Frankenstein

Lady Frankenstein

1971
×
★★½
Edit this entry  
21
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Legend of Boggy Creek

The Legend of Boggy Creek

1972
×
★★
Edit this entry  
20
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★★★½
Edit this entry  
19
King Kong

King Kong

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Godzilla: City on the Edge of Battle

Godzilla: City on the Edge of Battle

2018
×
★★½
Edit this entry  
16
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Killing Gunther

Killing Gunther

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Phantom of the Opera

Phantom of the Opera

1943
×
★★★
Edit this entry  
14
The Little Shop of Horrors

The Little Shop of Horrors

1960
×
★★★
Edit this entry  
14
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★½
Edit this entry  
14
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★
Edit this entry  
13
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★★
Edit this entry  
12
Dementia 13

Dementia 13

1963
×
★★★
Edit this entry  
12
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★½
Edit this entry  
12
Frankenstein 1970

Frankenstein 1970

1958
×
★★★
Edit this entry  
12
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Slaughterhouse

Slaughterhouse

1987
×
★★★★
Edit this entry  
11
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★★
Edit this entry  
11
Wanda Sykes: Sick and Tired

Wanda Sykes: Sick and Tired

2006
×
★★★
Edit this entry  
10
Hell Comes to Frogtown

Hell Comes to Frogtown

1988
×
★★★★
Edit this entry  
10
Zombie 3

Zombie 3

1988
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
09
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★
Edit this entry  
09
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Buck Privates

Buck Privates

1941
×
★★★½
Edit this entry  
08
One Night in the Tropics

One Night in the Tropics

1940
×
★★★
Edit this entry  
08
The Satanic Rites of Dracula

The Satanic Rites of Dracula

1973
×
★★★
Edit this entry  
08
Elvira's Haunted Hills

Elvira's Haunted Hills

2001
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Revenge of Frankenstein

The Revenge of Frankenstein

1958
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Return of the Vampire

The Return of the Vampire

1943
×
★★★½
Edit this entry  
07
House of the Wolf Man

House of the Wolf Man

2009
×
★★½
Edit this entry  
07
The Body Snatcher

The Body Snatcher

1945
×
★★½
Edit this entry