MovieWorld79._ has logged 39 entries for films during August 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Slender Man

Slender Man

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
25
The Happytime Murders

The Happytime Murders

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mile 22

Mile 22

2018
×
Read the review Edit this entry  
21
Argo

Argo

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Meg

The Meg

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Dog Days

Dog Days

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Logan

Logan

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Calibre

Calibre

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Darkest Minds

The Darkest Minds

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry