Sort by

Brundle Fly has logged 238 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
No Retreat, No Surrender

No Retreat, No Surrender

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Fall

The Fall

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Beyond Re-Animator

Beyond Re-Animator

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Smoke and Mirrors: The Story of Tom Savini

Smoke and Mirrors: The Story of Tom Savini

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Bobbie Jo and the Outlaw

Bobbie Jo and the Outlaw

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Juice

Juice

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tammy and the T-Rex

Tammy and the T-Rex

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Hell Night

Hell Night

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Game Over

Game Over

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Killer Nun

Killer Nun

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Haunt

Haunt

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Viy

Viy

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Black Hole

The Black Hole

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Flight of the Navigator

Flight of the Navigator

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Karaoke Night

Karaoke Night

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ramekin

Ramekin

2018
×
Read the review Edit this entry  
01
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Kiss Me Monster

Kiss Me Monster

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Vendetta

Vendetta

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mumsy, Nanny, Sonny & Girly

Mumsy, Nanny, Sonny & Girly

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Steve Martin and Martin Short: An Evening You Will Forget for the Rest of Your Life

Steve Martin and Martin Short: An Evening You Will Forget for the Rest of Your Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dead Heat

Dead Heat

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
High Life

High Life

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Cat's Eye

Cat's Eye

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Harpoon

Harpoon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Men Behind the Sun

Men Behind the Sun

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Traxx

Traxx

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Giuseppe Makes a Movie

Giuseppe Makes a Movie

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bliss

Bliss

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hell House LLC III: Lake of Fire

Hell House LLC III: Lake of Fire

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Gliksmans

The Gliksmans

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Flesh for Frankenstein

Flesh for Frankenstein

1973
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Blood for Dracula

Blood for Dracula

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
3 from Hell

3 from Hell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Battle at Big Rock

Battle at Big Rock

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry